Gala Konkursu Literackiego "Kryminał z Rogalinem"

• Kategoria: Archiwum2015

W piątek 25 września w Pałacu w Rogalinie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu literackiego, zorganizowanego przez Mosińską Bibliotekę Publiczną oraz Mosiński Ośrodek Kultury w ramach szerszego projektu „Przystanek Kultura 2015”.

Gości i laureatów dyrektor Muzeum Pałac w Rogalinie, pani Joanna Nowak, zaprosiła do oranżerii, dawnej kaplicy rodu Raczyńskich. Tutaj, przy nastrojowym akompaniamencie pani Hanny Piasny-Kaczmarek z Instytutu Muzycznego Via Artis, odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień. Laureatów wyłoniono z 73 autorów, którzy nadesłali prace z całej Polski. Pisarze musieli zmierzyć się z niełatwym zadaniem: opowiadanie musiało wiązać się z Rogalinem, mieć charakter kryminalny lub sensacyjny, a cała intryga powinna rozegrać się na pięciu stronach. Przewodnicząca jury, pani Katarzyna Wojtaszak z Biblioteki Raczyńskich, która sama jest autorką stylowych komedii kryminalnych, zwróciła uwagę na wielką różnorodność tematyczną i formalną nadesłanych prac - pojawiały się elementy makabresek, opowieści o wampirach, powieści historycznych, humoresek, love story i eksperymentów literacko-językowo-stylistycznych. Dokonanie wyboru zaledwie sześciu prac z tylu tak różnych pod względem nastroju, stylu i formy opowiadań nie było łatwym zadaniem dla jurorów.

Pierwsze miejsce zdobyło opowiadanie „Dłoń Protazego” Adriany Surwiło z Warszawy. „To świetnie osadzony we współczesnym parku w Rogalinie tekst, w którym niecodzienne i nie oszukujmy się - nieco makabryczne wydarzenia - równoważy dowcip i lekkość stylu, proponując czytelnikowi nie tylko zagadkę, ale i wielką przyjemność płynącą z lektury dobrze przemyślanego i napisanego tekstu” – uzasadniała przewodnicząca jury.

Drugie miejsce przyznano Sławomirowi Stawnemu ze Złotnik za „Podmianę”. „Nagrodzony tekst to nastrojowa opowieść z dobrze przemyślanymi tropami literackimi, licznymi nawiązaniami do historii literatury polskiej oraz historii Wielkopolski, w tym do dziejów rodu Raczyńskich. Na uznanie zasługuje bardzo oryginalny pomysł oraz przygotowanie merytoryczne autora do podjęcia tej intertekstualnej zabawy z tradycją literacką, językiem i realiami dziewiętnastego wieku”.

Jako trzecie nagrodzono opowiadanie Mirosława Laszczaka z Bielsko-Białej „Cerambyx cerdo”. Jak odczytała pani Katarzyna w uzasadnieniu: tekst zawiera prawdziwie kryminalną zagadkę z cienką jak siatka na motyle siecią motywów i wzajemnych powiązań. Doceniamy tworzone z wielkim wyczuciem napięcie oraz udowodnienie, że nawet owady mogą mieć wpływ na rozwój śledztwa i literatury.

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Marek Chojnacki (Poznań) za "Procedurę", Olga Karpińska (Trzemeszno) za pracę bez tytułu oraz Anna Strzeszewska (Gliwice) za opowiadanie „Śmiertelny weekend i Studnia Napoleona”.

Pani Anna Strzeszewska, która aktorsko przeczytała fragment swojego opowiadania, wywiozła z Rogalina na pamiątkę statuetkę tytułowej studni, autorstwa Romana Czeskiego.

Pan Marcin Kostaszuk, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Poznania, stwierdził, że jeszcze niedawno Poznań nie był ważnym miastem na literackiej mapie Polski. Obecnie może pochwalić się już kilkoma nazwiskami znaczących pisarzy, w tym specjalizujących się w kryminałach, takich jak Ryszard Ćwirlej czy Joanna Jodełka. W ten nurt zainteresowania literaturą sensacyjną i to związaną z regionem, wpisuje się nasz konkurs „Kryminał z Rogalinem”. My ze swej strony polecamy festiwal kryminałów GRANDA w dniach 9-11 października w Poznaniu.
Serdecznie gratulujemy laureatom! Dziękujemy naszym patronom, bez których ta impreza nie mogłaby się odbyć w takim kształcie: PKO Bankowi Polskiemu, Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Muzeum Pałac w Rogalinie oraz Wydawnictwu LIBRO, które sfinansowało niespodziankę, nie tylko dla laureatów, czyli tomik pokonkursowy.