DKK zaprasza do plebiscytu "Kryminał z Rogalinem"

• Kategoria: Archiwum2015

Ponad dwadzieścia pań z DKK spotkało się w tym miesiącu nie w Mosińskiej Bibliotece, ale dla miłej odmiany - w kawiarni. Dyrektorka, Krystyna Przynoga, zrelacjonowała wyniki plebiscytu na najlepsze opowiadanie spośród nadesłanych na Ogólnopolski Konkurs Kryminał z Rogalinem.

Gdyby uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki zasiadały w jury konkursu, który odbył się latem, nagrody przyznano by tym samym laureatom:

I miejsce zdobyła „Dłoń Protazego” Adriany Surwiło (19 punktów)

II miejsce przyznaliśmy „Podmianie” Sławomira Stawnego (18 punktów)

III miejsce otrzymało opowiadanie „Cerambyx cerdo” Mirosława Laszczaka (11 punktów).

Podobały się jeszcze następujące teksty: „Niemi świadkowie” (7 punktów), „Lech, Czech i Rus” (6 punktów), „Gorzki smak wina” (4 punkty), „Śmiertelny weekend” (4 punkty) i „To nie Hollywood” (4 punkty).

A oto garść refleksji, jakie naszły mnie po lekturze konkursowych kryminałów:

Codziennie w drodze do pracy przejeżdżam przez Rogalin. Podziwiam piękną okolicę, stare dęby, łęgi nadwarciańskie, czasem drogę przebiegnie zając. Nic się nie dzieje. Nuda. Nuda była aż do czasu, gdy zapoznałam się z tekstami nadesłanymi na konkurs Kryminał z Rogalinem. Włos zjeżył mi się na głowie, gdy zdałam sobie sprawę, w jak niebezpiecznej okolicy przyszło mi mieszkać:

- 14 ochroniarzy zatrudnionych w tutejszym Muzeum oddało życie zasłaniając własnym ciałem narodowe zabytki, rzeźby, a p.w. obrazy ze słynnej Galerii;

- przekonałam się, że kustosz jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów świata i że ci dzielni pracownicy powinni otrzymać specjalne dodatki do pensji za pracę w szkodliwych warunkach dla zdrowia i życia lub iść na wcześniejszą, zasłużoną emeryturę;

-zaczęłam podejrzliwym okiem spoglądać na ogrodników z Rogalina, ponieważ co drugi pracownik zatrudniony w parku okazuje się niebezpiecznym psychopatą, który ma niejedną zbrodnię na sumieniu lub jest dla odmiany romantycznym stróżem rodzinnych tajemnic;

- dowiedziałam się, co i kto leży zakopany pod słynnymi dębami: Lechem, Czechem i Rusem. A więc: jeden powstaniec listopadowy, dwa ciała nieszczęśliwych kochanków, jeden zbrodniarz, kilka posążków z pałacu, cenny relikwiarz schowany przez samego Edwarda Raczyńskiego w 1939 roku oraz niezliczone skarby i kosztowności;

- wybierając się na spacer po rogalińskim parku zaczęłam uważnie patrzeć pod nogi, co radzę i Państwu, ponieważ w każdej chwili można nadepnąć na ciało nieboszczyka, które zostało wyrzucone z motolotni lub na znikającą i pojawiającą się znienacka smukłą dłoń kobiecą;

- dotąd mauzoleum Raczyńskich, znajdujące się w podziemiach kościoła św. Marcelina, zwiedzałam bez obaw, teraz będę wypatrywać zwłok pięknych dziewczyn;

- muszę koniecznie ostrzec, że mafia chorwacka, mnóstwo szemranych typków, a nawet studenci Uniwersytetów Artystycznych, jak i pewien komisarz z panią inspektor policji mosińskiej mają chrapkę na obrazy z galerii. Z tego, co wiem, zaplanowano kradzież następujących dzieł sztuki: „Dziewica Orleańska” Matejki, „Zmartwychwstanie” Malczewskiego, „Śpiąca” Weissa, „Wawel o zmierzchu” Fabiańskiego oraz „Dziewczyny przy szyciu” Bricarda;

- proszę pilnować również osób pragnących potajemnie zanocować w przytulnych murach pałacu. Nikt nie wie, kim one mogą się okazać;

- i uwaga do wszystkich mieszkających w gminie Mosina: można tu stracić nerkę, ponieważ w Rogalinie działają w najlepsze handlarze żywymi organami. I proszę w żadnym wypadku nie zbliżać się do rozlewisk nadwarciańskich: w wodzie znajduje się mnóstwo martwych niewiernych małżonków lub niewygodnych żon.

W ten sposób zakończyliśmy plebiscyt DKK, a już planujemy rozszerzyć tę zabawę na wszystkich naszych czytelników. Zapraszamy do zapoznania się z 25 pracami zebranymi jako pokłosie konkursu i zagłosowanie na najlepsze kryminalne opowiadanie! O „Kryminał z Rogalinem” prosimy pytać na wypożyczalni. Z sześcioma nagrodzonymi i wyróżnionymi tekstami podczas oficjalnego konkursu można zapoznać się na stronie biblioteki: http://www.bibliotekamosina.pl/biblioteka/k%C4%85cik-literacki/46-krymina%C5%82-z-rogalinem.html

Wyniki ogłosimy podczas prezentacji Szeroko na Wąskiej w sierpniu 2016 roku.

Zofia Staniszewska