Nowa książka naszej wiernej czytelniczki: Wiesława Szubarga i "Pelargonie"

• Kategoria: Archiwum2015

Nakładem Wydawnictwa św. Macieja Apostoła ukazała się druga już książka naszej wiernej Czytelniczki. By przybliżyć jej problematykę, oddajmy głos samej Autorce:

pelargonie„Pelargonie” to książka osadzona w polskich realiach obyczajowych. Pojawiające się w tytule kwiaty nie pełnią pierwszoplanowej roli, ale są ważnym motywem, wokół którego rozgrywają się wydarzenia. To dzięki nim główna bohaterka jednej z odsłon zainteresowała się losem pewnej rodziny i w chwili dla tej rodziny krytycznej udzieliła jej wsparcia i pomocy. To właśnie te kwiaty, zdobiące parapety okienne naszych domów w czasie lata, są obiektem zachwytu niejednego spośród bohaterów opowiadania, to wreszcie one spadają z okiennego parapetu pewnej kamienicy, w chwili najbardziej dramatycznej dla bohaterów.

Książka składa się z dwóch opowiadań ściśle ze sobą powiązanych. Ich narratorkami, i jednocześnie bohaterkami, są dwie kobiety w różnym wieku i z różnym bagażem doświadczeń, których losy w pewnej chwili przecinają się ze sobą. Każda z nich postrzega rzeczywistość ze swego punktu widzenia. Każda z nich przeżywa swoją samotność – Małgorzata - wdowa tęskniąca za swym mężem; Emilia – młoda, zamężna kobieta, matka dwojga dzieci.

Autor słowa wstępnego do książki, Edward Przebieracz, napisał: „Egzystencjalne opowiadanie „Pelargonie” przepojone jest wiarą, nadzieją i miłością. Porusza trudne problemy życia zwyczajnych ludzi: relacje sąsiedzkie, układy rodzinne, koleżeństwo, przyjaźń, małżeństwo, rodzinę, chorobę, alkoholizm, wdowieństwo”.

Miarą optymizmu bohaterów są widoczne na okładce książki promienie słońca, które przedzierając się poprzez pelargonie, wpadają przez okno do wnętrza pewnego mieszkania i dowodzą, że jeżeli wokół nas są ludzie życzliwi, to przy ich wsparciu mamy szansę przegonić każdą chmurę z naszego życia.

Być może Czytelnik podczas lektury tej książki odnajdzie w niej jakieś odniesienia także do własnego życia.

Zachęcamy Czytelników do lektury. Książka jest już dostępna w zbiorach Mosińskiej Biblioteki Publicznej oraz Biblioteki przy Zespole Szkół w Mosinie. Polecamy również pierwszą książkę pt. „To, co najważniejsze : opowiadania dla dzieci i rodziców”