Miłosne Szczęścia Okruchy - po raz piąty

  • Kategoria: Archiwum2015

Tytułowa impreza jest montażem słowno-muzycznym z wkomponowanym w część artystyczną plebiscytem na „Najpiękniejsze wyznania miłosne”. 13 lutego Mosińska Biblioteka przygotowała już piątą edycję tego programu i jak zwykle nie zawiedli nas goście – sala była pełna! Formuła imprezy jest otwarta: o zwycięzcy wśród wykonawców najpiękniejszego tekstu o miłości decyduje zaproszona publiczność, a propozycje utworów w tym roku zgłosili dyrektorzy przedszkoli z naszej gminy. Zanim wysłuchaliśmy recytacji wystąpił mosiński zespół „ Po trzecie”, którego twórczość opiera się na utworach autorstwa Macieja, jednak grupa nie stroni od wykonywania znanych i lubianych hitów, aranżowanych oczywiście w swoim charakterystycznym stylu. Poza konkursem zaprezentowała hymn pochwalny niezwykła osoba, pani Julia Jerzykiewicz, którą poznaliśmy w czasie ostatniej wycieczki szlakiem Klaudyny Potockiej. Pani Julia jest emerytowaną nauczycielką z Trzebawia, była naszym przewodnikiem po Trzebawiu i śladach hrabianki. Pożegnała się z nami wierszem, który nas oczarował i o którego wykonanie poprosiliśmy podzas naszego wieczoru.

W części konkursowej mieliśmy przyjemność wysłuchać pięciu utworów:

1. Wiersz Adama Mickiewicza pt. „Niepewność”, propozycję pani Grażyny Bartkowiak (dyrektorka Zespołu Szkół w Krośnie, w skład którego wchodzi również przedszkole), przedstawił Aleksander Klak - uczeń klasy szóstej z Zespołu Szkół w Krośnie.

2. Fragment powieści Emily Bronte „Wichrowe wzgórza”, propozycję pani Krystyny Smektały (dyrektorka Prywatnego Przedszkola „Koniczynka”), został zaprezentowany przez panią Annę Ratajszczak z wymienionego przedszkola.

3. „Sonet” Adama Asnyka, który recytowała pani Maria Lidia Górecka, zgłosiła pani Elżbieta Jędrowiak (dyrektorka Przedszkola Nr 3 Integracyjnego w Mosinie, z którym również jest związana recytatorka).

4. Opowiadanie dla dzieci Sama McBratney „Wszystkich was kocham najbardziej”, jako jedyna wybrała i zaprezentowała pani Hanna Warchałowska – dyrektorka Niepublicznego Przedszkola „Kasztanowe Ludki” w Daszewicach.

5. Z fragmentem powieści Nicolasa Evansa „Serce w ogniu”, zaproponowanym przez panią Mariannę Janik, zapoznał nas pan Jan Jurgiewicz, wieloletni instruktor ZHP, niezastąpiony „licytator” WOŚP. Podkład muzyczny: Marcin Lewandowski.

W tym roku publiczność zachwyciła się aż dwoma tekstami, przyznając im jednakowe ilości głosów: wygrał ex aequo wiersz Adama Mickiewicza oraz powieść Nicolasa Evansa „Serce w ogniu”. Wykonawcom serdecznie gratulujemy! Dziękujemy za uczestnictwo i udział wszystkim, którzy przyczynili się do zaistnienia tej imprezy.   

Chcieliśmy zaproponować wszystkim mieszkańcom naszej gminy tworzenie kolejnej edycji „Miłosnych szczęścia okruchów”. Prosimy o podzielenie się z nami ulubionymi tekstami o tematyce miłosnej. Swoje propozycje można złożyć bezpośrednio w bibliotece, mailem, listownie czy w jakiejkolwiek formie, jaka Państwu odpowiada. Do tekstów prosimy dołączyć uzasadnienie wyboru, podać swoje nazwisko, imię, kontakt oraz osobę, która zaprezentuje zgłoszony do plebiscytu tekst (osoba pełnoletnia). Na propozycje czekamy do 1 września br.