Jak zarobić milion dolarów na książkach? DKK

• Kategoria: Archiwum2015

Na kwietniowym spotkaniu DKK Mosińskiej Biblioteki Publicznej musiałyśmy przyznać, że amerykańska pisarka Janet Evanovich, ma talent. Do końca nie wiadomo, czy literacki, ale na pewno potrafi zarobić na pisarstwie. Jak w jej przypadku przedstawia się recepta na sukces? Evanovich, jak sama przyznaje, próbowała bez skutku przez kilka lat wydać powieści. Ktoś litościwy podpowiedział jej, żeby przerzuciła się na romanse. Ku swojemu zaskoczeniu w niedługim czasie wręczono jej czek na kilka tysięcy dolarów. Popełniła dwanaście romansów, aż wyczerpał się jej zasób pomysłów i słownictwa opisującego miłosne uniesienia. Wiedziała, że musi wymyślić coś nowego. Przez dwa lata przygotowała się do nowej literackiej serii w pubach popijając piwo, na strzelnicy i na komisariatach policji. Aż powstała Stephanie Plum, łowczyni nagród. "Po pierwsze dla pieniędzy" tom otwierający serię przez 75 tygodni okupował listę bestsellerów USA Today. Kryminalne komedie, lekkie, niezobowiązujące, z plastycznymi obrazami niedoskonałości ludzkich i niesamowitymi przygodami, niektóre z nas potrafiły mocno rozśmieszyć, inne osoby nie mogły się przemóc, żeby skończyć któryś z licznych tomów.

Na spotkaniu jak zwykle polecałyśmy ciekawe pozycje, ostatnio przeczytane. Zainteresował nas cykl o komisarzu Szackim Zygmunta Miłoszewskiego oraz powieści Joanny Bator. Zachwycałyśmy się pozycją dla dzieci, napisaną gwarą poznańską - „Szneka z glancem, czyli elementarz gwary poznańskiej” Elizy Piotrowskiej. Doceniłyśmy starannie wydaną, długo oczekiwaną pozycję Marty Orzeszyny „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów”, biografię stylisty z Sieradza, który czesał koronowane głowy i wielkie aktorki.

Zapoznałyśmy się też z propozycjami nowo powstałego Towarzystwa Miłośników Ziemi Mosińskiej na Dni Mosiny. Zapowiada się ciekawie!