Spotkanie z pisarką Hanną Cygler

6 września Mosińska Biblioteka Publiczna miała przyjemność gościć znakomitą pisarkę Hannę Cygler. W swoim dorobku literackim pani Hanna ma siedemnaście książek obyczajowych i historycznych. Autorka, która ma wierne grono czytelników w naszej miejscowości (krążą już anegdoty o poznaniu się pisarki z mosiniankami, „zwolenniczkami zdrowego trybu życia”), zdradziła nam tajniki powstawania powieści.

Risercz, poznawanie ludzi i miejsc, przekopywanie się przez stosy gazet, dokumentów i książek oraz uruchomienie wyobraźni i własnych doświadczeń owocują książkami nasączonymi sugestywnymi szczegółami oraz wykreowaniem bohaterów z krwi i kości. Historia w książkach pani Hanny nigdy nie jest na pierwszym miejscu, ale stanowi smakowite, barwne tło dla zwykłego życia. Pani Hanna Cygler zawodowo zajmuje się tłumaczeniem dokumentów z języka angielskiego i szwedzkiego, a pisze dla przyjemności swojej i czytelników. Pisarka nie boi się używać takich „zakazanych” słów, jak romans, literatura kobieca czy popularna. Udowadnia swoją twórczością, że romans może być gatunkiem wyśmienitym, nie przegadanym, dopracowanym pod względem językowym i zgodnym z realiami epoki. Dla pani Hanny satysfakcjonujące było stwierdzenie ojca, profesora historii, że dowiedział się czegoś nowego z jej historycznej powieści. Autorka opowiadała o najeżonej zabawnymi i mniej zabawnymi sytuacjami drodze do kariery pisarskiej, o tym, jak na szczęście nie została pramatką literatury kobiecej w Polsce. I o swoim udziale w kapitule Festiwalu Literatury Kobiet Pióro i Pazur. Co roku w Siedlcach odbywa się wyjątkowe spotkanie pisarek i czytelników. Festiwal Literatury Kobiet "Pióro i Pazur" udowadnia, że dobra literatura obyczajowa zasługuje na recenzje, uznanie i nagrody literackie. Wypowiedzi pani Hanny przerywane były przez spontaniczne pytania i uwagi czytelniczek, na końcu spotkania pisarka rozdawała autografy na książkach wydanych pierwszy raz prawie dwadzieścia lat temu lub na świeżo zakupionych. Nasza biblioteka posiada wszystkie siedemnaście powieści, które są w ciągłym czytaniu i które polecamy wszystkim lubiącym dobrą literaturę.

Współorganizatorem spotkania z pisarką była Biblioteka Publiczna w Swarzędzu, która pełni funkcję Biblioteki Powiatowej dla powiatu poznańskiego.