Rozmowy w ogrodzie – DKK wrzesień 2016

To było wyjątkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W ogrodzie pani Ani, a potem przy stole zastawionym domowymi przysmakami rozmawiałyśmy o książkach i nie tylko.

Klimatyczny ogród, pełny jesiennych kwiatów, z górującym gigantycznym słonecznikiem; porośnięty bluszczem i starym winem, sprzyjał żywej wymianie zdań. Na początku gospodyni przygotowała dla nas niespodziankę, prezentując publikację brata, Zbigniewa Piotrowicza, czyli drugie już wydanie książki „Moje PaGóry”. Byłyśmy pod wrażeniem osoby pana Zbigniewa, psychologa, podróżnika, instruktora taternictwa, animatora kultury i organizatora Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju. O swojej powieści o podróży i wspinaczce tak pisze autor: „Zrozumiałem, że odkrywanie świata to jedna z tych ważnych życiowych przygód, których nie można przegapić i których nigdy nie wolno odkładać na później. Dzięki temu kilka razy urodziłem się na nowo.”

Inne książki, których redaktorem jest Zbigniew Piotrowicz, zainspirowały nas do rozmowy na tematy ważne i mniej ważne. Poruszyłyśmy takie problemy jak współczesny feminizm, wspólne życie Polaków i Niemców na terenach odzyskanych i w Wielkopolsce, pomysły rodem z literatury i filmów science fiction, które na naszych oczach wcielają się w życie. Zagadane, śmiejące się i spierające, nie zauważyłyśmy, jak ucieka nam czas i gdyby nie kot, domagający się kolacji, zasiedziałybyśmy się w przytulnym salonie do później nocy. Miło nam donieść, że książkę „Moje PaGóry” już niedługo będzie można wypożyczyć w naszej bibliotece.