Zagadki Chin – DKK grudzień 2016

Niech nikogo nie zmyli tytuł powieści Jung Chang „Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin”. Nie jest to czytadło dla kobiet, a autobiograficzna saga połączona nieomalże z podręcznikiem historii XX wieku Państwa Środka, zakazana w kraju autorki.

Książka Chang wpadła mi w ręce prawie dwadzieścia lat temu, pachniała egzotyką, a o Chinach wiedziałam wówczas tyle co nic. Opisywane wydarzenia z życia babki autorki - konkubiny generała, matki - wysokiej rangą działaczki partyjnej i dziewczynki - przeżywającej koszmar rewolucji kulturalnej Mao, tak zapadły mi w pamięć, że postanowiłam polecić ją członkom naszego DKK. Jak się okazało, nie była to łatwa lektura, mimo lekkiego pióra i autentycznych, burzliwych historii trzech kobiet, których życie mogłoby pomieścić po kilka innych biografii, odstraszała detalicznymi opisami i nagromadzeniem scen cierpienia. Dla nas ciekawym doświadczeniem była próba konfrontacji niedawnej komunistycznej historii Chin, planu Wielkiego Skoku Naprzód z wiedzą o współczesnych Chinach, w których obowiązuje doktryna społeczno-ekonomiczna zwana Koncepcją Naukowego Rozwoju. Dowiedziałyśmy się też, jak wygląda obecnie życie stypendystki naukowej w Pekinie, w jaki sposób aranżowane są małżeństwa młodych ludzi z wielkich miast, jak polityka jednego dziecka wymusiła zmiany obyczajowe. Przy czym dla mnie najbardziej niepojętą zagadką charakteru Chińczyków jest zachowanie przez nich poczucia szczęścia i harmonii mimo niedawnego (i wciąż obecnego w niektórych dziedzinach życia) horroru rodem z antyutopii Orwella „Rok 1984”.

Na spotkaniu DKK podsumowaliśmy wyniki ankiety „Którą książkę najbardziej zapamiętałaś” z omawianych na naszych spotkaniach w czasie 5 lat. Dyrektor Biblioteki Krystyna Przynoga przygotowała podsumowanie naszej akcji:

Na tak postawione pytanie w ankiecie jubileuszowego spotkania DKK uzyskano bardzo różnorodne odpowiedzi. Zebrano 25 ankiet. Na 35 wybranych tytułów 5 nie uzyskało aprobaty u żadnej z osób. Ankietowanych poproszono o wskazania pozycji, które ich zdaniem pretendują zdecydowanie do pierwszego miejsca (książki najbardziej zapamiętanej). Okazało się, że:

po jednym głosie uznania uzyskały tytuły”
  - „Ciemno prawie noc” Joanny Bator
  - „Koniec czerwonego człowieka” Swietłany Aleksiejewicz
  - „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej
  - „Wszechświat kontra Alex Woods” Gawina
  - „Promienna” Dionizy Wawrzykowskiej-Wierciochowej
  - „Projekt Rosie” Graeme Simona
  - kryminały Ryszarda Ćwirleja
  - „Janusz Korczak. Próba biografii” Joanny Olczak-Roniker
  - „Kobieta zaklęta w kamień” Marty Fox

2 głosy uzyskały:
    - kryminały Olgi Rudnickiej
   - „Gra na wielu bębenkach” Olgi Tokarczuk
   - „Wzorcowy nazista. Artur Greiser i okupacja Kraju Warty”
     Catherine Epstein

3 wskazania na najlepszą książkę otrzymały trzy tytuły:

- „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”
        Anny Kamińskiej
    - „Po prostu razem” Anny Gavaldy oraz
    - „Marianna i róże” Fedorowicz i Konopińskiej

Jak widać nie ma zdecydowanych pretendentek do tytułu najlepszej. Obawiałyśmy się tego, stąd poprosiłyśmy o zakreślenie tych, które zrobiły na nas duże wrażenie. W ten sposób wyłoniła się zwyciężczyni.

16 głosów uzyskała

„Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak

14 - „Marianna i róże” Fedorowicz i Konopińskiej
  9 -  kryminały Olgi Rudnickiej
  8 - „Promienna” Dionizy Wawrzykowskiej-Wierciochowej
  7 - „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”
        Grażyny Jagielskiej oraz „60 lat z jajem” Wandy Bech
  6 - kryminały Ryszarda Ćwirleja i „Wzorcowy nazista…”
  5 - Hanna Cygler i „Projekt Rosie”,
  4 – „Cztery pory roku” Wandy Bech, „Niebko” Brygidy Helbig,
        „Po prostu razem”, „Kobieta zaklęta w kamień”
  3 – ”Ciemno prawie noc”, „Między nami dobrze jest”, „Gra na wielu
        bębenkach”, „Wszechświat kontra Alex Woods”, „Wśród swoich”
       Amosa Oza, „Starsza pani wnika” Anny Fryczkowskiej’
  2 - „Koniec czerwonego człowieka”, kryminały Zygmunta Miłoszewskiego,
     „Drogie życie” Alice Munro, „Janusz Korczak…”,

1 raz były zakreślone tytuły:

- „Zataczając koło” Wiesławy Szubargi, kryminały Remigiusza Mroza, „Sztuka kaligrafii” Dariusza Preislera, „20 lat nowej Polski” w reportażach zbioru Mariusza Szczygła, „Małżeństwo niedoskonałe” Krystyny Niepomuckiej

Nie znalazły większego uznania u żadnej z osób poniższe tytuły: cykl Janet Evanovich, „Tajemnica” Philippa Grimberta, nasze ulubione biografie, „Boscy i nieznośni” Anny Janko oraz „Lala” Jacka Dehnela

BRAWO SIMONA I MARIANNA! Zwycięskimi lekturami zostały „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” Anny Kamińskiej oraz „Marianna i Róże” Fedorowicz i Konopińskiej.