"Pod drzewem poezji..." - spotkanie z poezją Witka Różańskiego

• Kategoria: Archiwum2009

Nasza biblioteka od dawna miała w planach zorganizowanie wieczoru poetyckiego z Wincentym Różańskim. Nie zdążyliśmy. Witek umarł na początku tego roku. Jednak do spotkania doszło – tyle że bez tej najważniejszej osoby.

25 marca we współpracy Mosińskiego Ośrodka Kultury z Mosińską Biblioteką Publiczną odbyło się spotkanie inaugurujące cykl „Pod drzewem poezji”. Tematem pierwszego był właśnie Witek. „W hołdzie Witkowi Różańskiemu” to spotkanie bogate w poezję Witka oraz we wspomnienia o nim. Wspomnieniami podzieliły się z nami: Pani Barbara Szczepaniak, dawna sąsiadka Witka, bibliotekarka Zespołu Szkół w Mosinie, Pani Małgorzata Kasztelan-Różańska, żona poety oraz Pani Teresa Tomsia, poznańska poetka. Grą na skrzypcach spotkanie uświetnił Andre Kasztelan, syn Pani Kasztelan-Różańskiej.
Najbardziej przejmujący był czas recytacji poezji Witka przez młodzież z Gimnazjum nr 2. Doborem wierszy zajęły się Panie Wiesława Szubarga i Anna Chilczuk-Bech. Młodzi ludzie stworzyli niesamowity klimat recytując z głębokim zrozumieniem i zaangażowaniem nie najłatwiejszą przecież poezję, akompaniament Pana Pawła Szukalskiego dodatkowo ubogacił te chwile. Przyciemniona scena, blask świec, muzyka oraz piękne słowa płynące ze sceny sprawiły, że nasza publiczność zastygła zasłuchana. Spotkanie obfitowało więc we wrażenia artystyczne i sprawiło wiele przyjemności wielu osobom, co mamy nadzieję spowoduje, że łatwo będzie namówić wszystkich miłośników poezji na kolejne spotkania poetyckie, o których będziemy informować.