W szkole reportażu

• Kategoria: Archiwum2011

14 czerwca

Program Rozwoju BibliotekPodsumowaniem projektu były jednorazowe, grupowe warsztaty dziennikarskie dla młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Puszczykowie, głównie twórców szkolnej gazetki, pod opieką polonisty Michała Jankowiaka. Temat warsztatów: Jak pisać reportaże. Prowadzącą była Daria Kaczmarek. Prawie półtoragodzinne warsztaty bardzo usatysfakcjonowały młodzież, która zdobytą wiedzę wykorzysta praktycznie w pracy w gazetce

9 czerwca

Program Rozwoju BibliotekOdbyły się ostatnie warsztaty dla uczestniczek . Daria Kaczmarek ostatecznie zaakceptowała reportaże i zdjęcia do nich. Na spotkaniu była także dziennikarka Joanna Nowaczyk, która pisze o naszym projekcie artykuł do Faktów mosińsko-puszczykowskich. Również dzięki niej reportaże ukażą się w prasie lokalnej.

19 maja

Program Rozwoju BibliotekPrzedostatnie warsztaty. Reportaże są już niemal gotowe, z prowadzącą Darią Kaczmarek dziewczęta nanoszą ostatnie poprawki oraz wysłuchują ostatnich wskazówek dziennikarki.

5 maja

Program Rozwoju BibliotekOdbyło się kolejne spotkanie uczestników, a w zasadzie uczestniczek warsztatów, okazało się bowiem, że z wielu chętnych zostały dwie uczestniczki: Sara Szuman i Sylwia Bartnikowska. Dziewczęta z zacięciem kończą pisać swoje reportaże, co jak się okazuje, nie jest łatwe. Jednak przy pomocy Darii Kaczmarek nabierają coraz wyraźniejszych kształtów i projekt zakończy się sukcesem.

14 kwietnia

Program Rozwoju BibliotekGościliśmy dziennikarkę Joannę Nowaczyk, która jest autorką wielu reportaży o tematyce lokalnej.

Joanna Nowaczyk – historyk z wykształcenia i pasji, współautorka m.in. nagrodzonego I nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego reportażu „Powrót bohatera” o Piotrze Mocku. Można powiedzieć, że to jej pasja i dociekliwość odkryła na nowo dla Mosiny postać Mocka, zapomnianą już nieco i zakurzoną. To nie jedyna nagroda na koncie pani Joanny, która z pasją podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami przy pisaniu reportaży i przekazała młodzieży wiele cennych wskazówek dotyczących dziennikarstwa lokalnego.

22 marca

Program Rozwoju BibliotekZajęcia w Szkole Reportażu miały nieco inny charakter. Tym razem prowadzącą była Małgorzata Witt, artystka plastyk z mosińskiego MOK-u, która wprowadziła młodzież w tajniki fotografii reportażowej.

Wykład zawierał zarówno pokaz najciekawszych fotografii reportażowych, jak i mnóstwo cennych porad praktycznych, dotyczących robienia zdjęć. Pani Małgorzata Witt z pasją omawiała najsłynniejsze fotografie, a wykład był żywy i… przeprowadzony z wielkim humorem, ponieważ – czego nie można nie docenić – ma ona zacięcie gawędziarskie i doskonały kontakt z młodzieżą.

16 marca

Program Rozwoju BibliotekW środę, 16 marca uczestnicy Szkoły Reportażu odwiedzili redakcję Gazety Wyborczej w Poznaniu.

Zapoznaliśmy się tam z działami Gazety i z funkcjami poszczególnych dziennikarzy, można powiedzieć, że poznaliśmy ich pracę od kulis. Naszym przewodnikiem była Sylwia Wilczak, dziennikarka na co dzień zajmująca się działem kultura. Popołudnie w miłej atmosferze szybko minęło, a my wyszliśmy z redakcji bogatsi o bezcenną wiedzę o profesji dziennikarzy jednego z największych dzienników w Polsce.
Jesteśmy już w połowie realizacji przedsięwzięcia, jeszcze tylko kilka miesięcy dzieli nas od finału i wydania zbioru reportaży napisanych przez uczestników. Będą one dostępne w bibliotece prawdopodobnie już latem.

10 marca

Program Rozwoju BibliotekOdbyło się kolejne spotkanie uczestników warsztatów dziennikarskich, prowadzącą była Daria Kaczmarek.

1 marca

Program Rozwoju BibliotekTym razem młodzież pod kierunkiem Darii Kaczmarek pracowała nad tematami swoich przyszłych reportaży. Dyskusja była bardzo ciekawa i dosyć burzliwa, pomysłów było bardzo wiele, a wiele z nich okazało się strzałem w dziesiątkę.

Oby praca nadal była równie owocna i ciekawa dla wszystkich zainteresowanych. Następne spotkanie 10 marca, a w planach na później wyjazd do redakcji Gazety Wyborczej.

22 lutego

Program Rozwoju BibliotekWreszcie, po dosyć długich przygotowaniach ruszył w naszej bibliotece projekt pt. Szkoła Reportażu, skierowany do młodzieży.

Pierwsze zajęcia odbyły się 22 lutego w salach MOK-u. Kilkanaście młodych osób na dziewięciu spotkaniach będzie uczyło się techniki reportażu społecznego oraz podstaw fotografii reportażowej. W programie mamy spotkania z dziennikarzami lokalnymi oraz ogólnokrajowymi – z Gazety Wyborczej. Efektem działania Szkoły będzie wydany zbiór reportaży napisanych przez uczestników, który oczywiście będzie dostępny w naszej bibliotece, będzie to więc prawdziwy debiut literacki biorących udział w warsztatach. Projekt trwa od lutego do lipca, zajęcia prowadzi Daria Kaczmarek, dziennikarka i autorka książki pt. „Pieskie wakacje”. Najważniejsze dla nas, by zajęcia były ciekawe i odpowiadające oczekiwaniom młodzieży, do czego przyłożyliśmy dużo starań przygotowując program i materiały do pracy.

Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków
otrzymanych z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
w ramach Programu Rozwoju Bibliotek
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.