Dyskusyjny Klub Książki na tropie hitlerowskiego namiestnika

• Kategoria: Archiwum2012

Marcowe spotkanie DKK, na które stawiło się prawie 20 osób, przekonało nas, że nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest kurczowe trzymanie się harmonogramu. Zamiast o książce Joanny Olczak-Ronikier o Januszu Korczaku, wywiązała się spontaniczna i bardzo ciekawa rozmowa o Arthurze Greiserze, hitlerowskim namiestniku III Rzeszy w Kraju Warty. Powodem szczęśliwego zamieszania była p. Irena Piotrowska, wieloletni pracownik Prewentorium w Greiserówce – rezydencji namiestnika w Jeziorach, w której mieści się obecnie siedziba dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego i Muzeum Przyrodnicze. W związku z gorącym zainteresowaniem historią naszych okolic, a także pod wpływem lektury „Wzorcowy nazista. Arthur Greiser i okupacja Kraju Warty” planujemy w najbliższym czasie powrócić do tego tematu w formie wykładu połączonego z dyskusją.

Zgodnie z tradycją polecaliśmy najciekawsze, ostatnio przeczytane pozycje, m.in. „Ziemiaństwo wielkopolskie” Andrzeja Kwileckiego; pasjonującą sagę, sięgającą korzeniami początków XIX w., napisaną przez babcię, matkę i wnuczkę: „Lawendowy pył” i „Zapach rozmarynu” Danuty Marcinkowskiej. „W jednej walizce. Polska arystokracja na emigracji w Kanadzie” – książka i dołączony do niej film opowiadają o dziejach przedstawicieli znanych polskich rodów arystokratycznych, zmuszonych do szukania nowej ojczyzny. Warto również zapoznać się z niedawno wydaną książką: „Obrońcy dzieł sztuki. Alianci na tropie skradzionych arcydzieł”. Pani Jolanta z przekonaniem opowiadała o „Lektorze” Bernharda Schlinka i związanych z tym dylematach w relacji: kat-ofiara. Pani Maria mówiła o pasji, z jaką pochłania kolejne tomy znakomitego japońskiego pisarza Haruki Murakami.

Na zakończenie spotkania ogłosiliśmy konkurs na nazwę naszego klubu.