Marek Pruchniewski, bibliotekarz Filii Mosińskiej Biblioteki w Krosinku najlepszy z najlepszych!

• Kategoria: Archiwum2012

Marek PruchniewskiPo raz pierwszy w tym roku podczas Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2012 głos mieli także widzowie Teatru Telewizji. Wybrali oni spośród laureatów poprzednich festiwali spektakl – ich zdaniem – „najlepszy z najlepszych”. Ten tytuł zdobyło przedstawienie „Kontrym” Marka Pruchniewskiego w reż. Marcina Fischera, zwycięzca ubiegłorocznej edycji Dwóch Teatrów.
Sztukę, ze znakomitą kreacją Jana Frycza, oglądaliśmy jesienią poprzedniego roku w Teatrze Telewizji Polskiej. Bohaterem spektaklu jest Bolesław Kontrym. Z jednej strony cichociemny, bohaterski dowódca powstania warszawskiego, uczestnik bitew o Narwik, walk we Francji, współorganizator Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, postrach konfidentów w okupowanej Warszawie, żołnierz Dywizji gen. Maczka; z drugiej zaś – kombryg Armii Czerwonej odznaczony trzema czerwonymi sztandarami, uczestnik bitwy warszawskiej – ale po stronie czerwonoarmistów, bohater rewolucji październikowej.

Dramatopisarskie dokonania Marka Pruchniewskiego zostały zauważone już wcześniej. W 1987 r. – sztuka „Paryż” zdobyła II nagrodę w konkursie na debiut dramaturgiczny (Teatr Ateneum w Warszawie); w 1992 r. – dramat „Armia” otrzymał II nagrodę w konkursie na utwór sceniczny, a dramat „Kilka chwil” – wyróżnienie (Teatr Polski we Wrocławiu i Ministerstwo Kultury i Sztuki); w 1994 r. – dramat „Historia noża” nagrodzono w konkursie na współczesną sztukę teatralną (TV Katowice, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Teatr Telewizji); w 1995 r. – słuchowisko „Misterium” – otrzymało nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Radio Katowice, Teatr Polskiego Radia oraz ministerstwo Kultury i Sztuki; 2004 – spektakl „Łucja i jej dzieci” – GRAND PRIX IV Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – 2004”. W 2006 r. film „Z odzysku”, którego współscenarzystą jest Marek Pruchniewski, był polskim kandydatem do Oskara.