Dar p. Mirosławy Różańskiej

• Kategoria: Archiwum2012

W sierpniu odwiedziła naszą bibliotekę p. Mirosława Różańska, żona Hieronima Różańskiego. Podarowała nam exlibris męża przedstawiający widok Mosiny. Serdecznie dziękujemy Pani Mirosławie za cenny dar - exlibris będzie godnie wyeksponowany w naszym pomieszczeniu!

Exlibris Hieronima Różańskiego

Hieronim Różański - urodzony w 1929 r. w Mosinie, architekt wnętrz, projektant w zakresie rekonstrukcji i rewaloryzacji detali architektonicznych oraz wnętrz zabytkowej architektury, malarz, grafik, rzeźbiarz, rysownik. Ukończył studia w PWSSP w Poznaniu na wydziale Architektury Wnętrz w 1954 r. Członek grupy EF (Eksperyment Formy) w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Marynistów Polskich.

W latach 1954 - 1959 pracował przy rekonstrukcji Starego Rynku w Poznaniu. Od 1959 do 1982 r. zatrudniony jako starszy projektant w PKZ w Poznaniu wykonuje projekty renowacji m.in. do zamków w Głogowie, Łagowie i Żarach oraz pałaców w Rogalinie, Czempiniu i Trzebiniach. W pejzażach, które maluje, widoczne jest dążenie do fragmentarycznej analizy krajobrazu, graniczącej niekiedy z formami abstrakcyjnymi. Podobną stylistykę prezentują kompozycje figuralne i autoportrety. Zrealizował kilka wystaw indywidualnych, m.in. w Poznaniu (1976, 1978, 1991), w Gorzowie (1978) oraz brał udział w około 30 wystawach zbiorowych .