Rozważna i romantyczna

• Kategoria: Archiwum2012

Czy można być jednocześnie kobietą i rozważną, i romantyczną? Okazuję się, że jak najbardziej. Klaudyna Potocka z Działyńskich, jedna z najwybitniejszych postaci dziewiętnastowiecznej Wielkopolski, była zadziwiająco pragmatyczna w działaniu, ale i romantyczna w swej idei poświęcenia życia ojczyźnie. W listopadowy wieczór zebraliśmy się bardzo licznie na spotkaniu DKK, aby dowiedzieć się więcej o „aniele” powstańców listopadowych i podyskutować o książce „Promienna” Dionizy Wawrzykowskiej-Wierciochowej. Towarzyszyły nam efektownie wyeksponowane obrazy i rysunki Pracowni Plastycznej MOK-u. Wystawa zatytułowana „Portret damy” zorganizowana została przez p. Joannę Janecką-Rembowską. W klimat początku XIX wieku wprowadziła nas lektura opowiadania Kasi Przynogi, napisanego 20 lat temu, o „spotkaniu” z piękną właścicielką zamku na wyspie Jeziora Góreckiego. W sposób niezwykle sugestywny o dzieciństwie Klaudyny, miłości do bon vivanta, Bernarda Potockiego, o przygodach i poświęceniu w czasie powstania listopadowego oraz o przyjaźni do Mickiewicza opowiedziała p. Magdalena Olejniczak. Gdyby tylko p. Magdalena – nauczycielka historii – zechciała napisać biografię Klaudyny, z pewnością zostałaby bestsellerem! Dyskusja naszego klubu toczyła się wokół spraw poważnych, jak narodzenie nowożytnego patriotyzmu czy hagiograficzny ton prozy Dionizy Wawrzykowskiej-Wierciochowej, jak i lżejszych, dotyczących zawiłości małżeńskich polskiej arystokracji.