DKK- pierwsza polędwica, papier toaletowy i drobny przemyt a przywracanie pamięci

• Kategoria: Archiwum2013

„20 lat nowej Polski” - w książce tej idealnie widać, jak reportaż staje się literaturą. I to literaturą, która prowokuje do burzliwych dyskusji i wspomnień. Nas zainspirowała do snucia wielu dykteryjek i anegdot z okresu III RP. Najśmieszniejsze historie dotyczyły drobnego handlu z zagranicą w latach 90 i wcześniejszych. Zbiór pod redakcją Mariusza Szczygła zaczyna się wpisami z dziennika początkującego reportera. Latem 1989 roku otwierał się przed nami nowy świat: po raz pierwszy można było kupić całą polędwicę sopocką i w całości ją zjeść; pojawiła się śmietanka w proszku i kiwi (ekstaza w środku). „A papier toaletowy jest wszędzie!” Czyżby to już był prawdziwy raj? Niezupełnie. Nagle zostaliśmy wrzuceni w nową brutalną rzeczywistość, do której trzeba było sobie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki „mentalność w jeden dzień zrobić”. Byliśmy jak bohater tekstu Wociecha Tochmana – człowiek, który ranny ocknął się na torach bez pamięci, kim był. Wolni Polacy byli jak „człowiek z anulowaną pamięcią, który uczy się wszystkiego na nowo: sklep żądał, żebyśmy mówili na niego shop; prażynki żądały, żeby nazywać je chipsami”. W „20 latach nowej Polski” zamieszczono reportaże nowe i publikowane wcześniej w „Dużym Formacie” czy „Polityce”; autorstwa znanych dziennikarzy: Lidii Ostałowskiej, Wojciecha Tochmana, Jacka Hugo-Badera obok autorów jednego tekstu. Mówią o Amwayu, disco polo, modzie na siłownię, o Radiu Maryja, aborcji, jest też wyznanie księdza - geja i wstrząsający reportaż Ireny Morawskiej „Luiza wdowa idzie na Dług”.

Tradycyjnie polecaliśmy sobie najciekawsze ostatnio przeczytane pozycje, a niektóre uczestniczki DKK odczytywały nawet notatki porobione przy okazji lektury! Pojawiły się tytuły z kręgu literatury wojennej, np. „Maskotka - nazistowski sekret mojego żydowskiego ojca” Marka Kurzema oraz „Wojenne dziewczyny” Łukasza Modelskiego. Mówiliśmy o Katarzynie Michalak, autorce docenianej przez nasze czytelniczki; o biografiach – naszym ulubionym gatunku. Pani Maria zwróciła uwagę na ostatnio zakupione przez naszą bibliotekę pozycje traktujące o polskim street arcie – „Między anarchią a galerią”, „Graffiti w Polsce”…

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych 20 lutego o godz. 17.15 do Mosińskiej Biblioteki – hasłem „Zbrodnicze siostrzyczki” zwrócimy uwagę na dorobek polskich autorek wyśmienitych kryminałów: Anny Fryczkowskiej, Joanny Jodełki i Gai Grzegorzewskiej.