DKK - Zbrodnicze Siostrzyczki

• Kategoria: Archiwum2013

Uwaga! Starsze panie nadchodzą! Nie próbujcie nigdy więcej patrzeć na nie z mieszaniną współczucia i pobłażania, bo mogą Was zaskoczyć! Anna Fryczkowska te niewidoczne panie od kotów czyni bohaterkami kryminału „Starsza pani wnika” i drwi sobie ze stereotypów dotyczących starości. Książka Fryczkowskiej to bardzo ciekawy, miejscami zabawny, miejscami mroczny portret tej części naszego społeczeństwa, która zwykle jest pomijana w kulturze masowej. W powieści mamy fajtłapowatego Jarcia i jego babcię Halinę oraz szerokie grono jej koleżanek. Babcia pomaga niesamodzielnemu wnukowi, który wpadł na pomysł, że zostanie prywatnym detektywem, w rozwiązaniu zagadki kryminalnej. I jest w tym zaskakująco skuteczna! Zapewne dlatego, że potrafi wykorzystać wszelkie atuty, jakimi dysponuje kobieta naprawdę dojrzała... Przy okazji czytelnicy zdziwią się, do czego są zdolne starsze panie. Fryczkowska przywraca im namiętności, pasje i nawet życie erotyczne. Są wśród nich dewotki, są uskarżające się na wszelkie choroby hipochondryczki, są dziarskie staruszki, są podejrzliwe sąsiadki, wścibskie starsze panie, panie przeżywające trzecią młodość.
W ostatnich latach nastała w Polsce moda na literaturę sensacyjną, a do piór wzięły się z powodzeniem kobiety. Powstają kryminały psychologiczne, komedie kryminalne, kryminały miejskie, policyjne, retro i archeologiczne. Niektóre z nich to prawdziwe perełki społeczno-obyczajowe. Nagrodę Wielkiego Kalibru odebrały Gaja Grzegorzewska za „Topielicę” i Joanna Jodełka za „Polichromię”. Trzy polskie autorki kryminałów założyły nawet grupę pisarską Zbrodnicze Siostrzyczki. Nasze Panie z DKK oprócz literatury sensacyjnej polecały książki typowo obyczajowe, lżejsze w odbiorze, jak „W niebie na agrafce” Iwony Grodzkiej-Górnik, „Bluszcz prowincjonalny” Renaty Kosin czy „Matki, żony, czarownice” Joanny Miszczuk.
Zimowy wieczór w bibliotece został jednogłośnie okrzyknięty Wieczorem Cytatów. Zapoczątkowaliśmy nowy zwyczaj: powstanie zbiór najciekawszych cytatów zaczerpniętych z naszych lektur, jak ten: „Przesada to prawda, która straciła cierpliwość” autorstwa Iwony Grodzkiej-Górnik.