Pierwsze przywitały nas gągoły. Rogalińskie ptaki, czyli spacer fotograficzny z ornitologami

• Kategoria: Archiwum2013

Kilkadziesiąt osób - miłośników ptaków z Wielkopolski spotkało się szóstego kwietnia w Rogalinie. Spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego dało uczestnikom pomimo zimowej jeszcze aury możliwość zapoznania się z kilkoma obecnymi na terenie Rogalina gatunkami. Był gniazdujący już bocian biały, gągoły, łabędzie nieme, kaczki krzyżówki, liczne dzięcioły, żurawie, kormorany czarne, gile i całe mnóstwo drobnej ptasiej braci, a na koniec, jakby na uwieńczenie pleneru, spotkanie z puszczykiem - Strix aluco. Poza ptakami uczestnicy mogli poznać najurokliwsze rejony Rogalina oraz usłyszeć kilka informacji o jego historii. O ptakach, nadwarciańskich ekosystemach, współistnieniu człowieka i środowiska naturalnego opowiadali Jakub Szymkowiak i Krystyna Stachura-Skierczyńska z Zakładu Biologii i Ekologii Ptaków na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tomasz Witczak

Mosińska Biblioteka Publiczna składa serdeczne podziękowanie prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Lasu Koło Dąb, panu Tomaszowi Witczakowi, który zorganizował i poprowadził całość spotkania. Uczestnicząc w spotkaniu, mieliśmy okazję nie tylko poznać ptaki rogalińskie, ale również ciekawych ludzi. Myślę tu nie tylko o tytułowanych doktorantach, którzy dzielili się z nami wiedzą i pasją, ale również o hobbystach, dla których spacer był rarytasem. Na spotkanie przyjechałam ze znakomitymi amatorami-ornitologami, których zachwyt z obcowania z ludźmi o tych samych zainteresowaniach był dla mnie wielką satysfakcją.

Krystyna Przynoga