Nepal- wokół Manaslu - spotkanie z Krzysztofem Kryzą

• Kategoria: Archiwum2013

Zapach kadzidełek, dźwięki tybetańskich mantr i obrazy zaśnieżonych szczytów. Tak przywitał nas w Mosińskiej Bibliotece Krzysztof Kryza, znany poznański globtroter. Pan Krzysztof przemierzył niemal cały świat wszerz i wzdłuż i nie były to zwykłe wypady z biurem podróży, ale samotne wyprawy, na których przebywał po kilka miesięcy. Zna bardzo dobrze m.in. Rosję, Kamczatkę, Mongolię, Chiny, Indonezję, Afrykę Zachodnią i Amerykę Południową. My z tej mozaiki wspomnień wybraliśmy Nepal i trekking wokół Manaslu.”.

Manaslu to ósmy pod względem wysokości szczyt ziemi, położony w Himalajach. Pan Krzysztof tym razem z ekipą znajomych dotarł po kilkunastu dniach całodniowych marszów na wysokość ponad pięciu tysięcy metrów n.p.m. Dowiedzieliśmy się wiele interesujących szczegółów o organizacji takich wypraw oraz codzienności Tybetańczyków, żyjących w bardzo surowych warunkach. Byłam pod wrażeniem sztuki fotograficznej pana Krzysztofa, szczególnie zapadły mi w pamięć wyraziste portrety dzieci oraz malownicze górskie pejzaże. Krzysztof Kryza mówi sam o sobie: „Kocham podróżować dla zapachu ulicznych garkuchni, dla przekupek wygodnie rozsiadłych na stosach ananasów, dla tych ulicznych handlarzy, krawców, ludzi taszczących kosze, wiadra, walizy, bananowe kiście i miski pełne prania. Kocham podróżować w przeładowanych autobusach, promach, znosić w pokorze upały i chłody. Rzeczą zupełnie niezwykłą jest to, jak człowiek z człowiekiem potrafi się porozumieć. Parę wydukanych słów, kilka pozdrowień i to wystarczy…”