Po drugiej stronie obiektywu

• Kategoria: Archiwum2013

Spotkanie ze scenarzystą Markiem Pruchniewskim. Gdy Marek zagląda do nas do biblioteki, wiemy, że czeka nas ciekawa rozmowa. O normalnych, codziennych sprawach, o naturze ludzkiej, wreszcie o tajnikach warsztatowych pisarza. Te dyskusje dlatego są tak inspirujące, ponieważ Marek posiada rzadki dar: uważnego podglądania rzeczywistości i spoglądania na nią z nieoczywistej perspektywy. Próbuje zrozumieć motywy kierujące ludzkim postępowaniem, choć w swoich sztukach nigdy nie udziela jednoznacznych odpowiedzi. Marek Pruchniewski, z zawodu ekonomista i wieloletni bibliotekarz, jest uznanym dramatopisarzem i scenarzystą. Dwukrotnie otrzymał Grand Prix Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” za sztuki „Łucja i jej dzieci” oraz „Kontryma”. Przygodę z filmem rozpoczął od scenariusza do obrazu „Z odzysku”, a „Miłość” Fabickiego, do którego scenariusz współtworzył, oglądaliśmy na wielkim ekranie w tym roku. W piątek 18 października w salach Mosińskiego Ośrodka Kultury odbyła się swoista premiera – podsumowanie dotychczasowej twórczości Marka. Autor opowiadał o swoich inspiracjach, o tym, jak jest możliwe pisanie scenariusza na trzy ręce, o recepcji jego sztuk i filmów, a wszystko to doprawione humorem i anegdotkami. W wielkiej, przycienionej sali pełnej widzów, czuliśmy się swobodnie i kameralnie, znowu jak na herbatce z Markiem. Na zakończenie spotkania Autor przygotował dla nas niespodziankę: podzielił się swoją drugą, oprócz pisania, pasją. Zafascynowani mogliśmy przechadzać się pomiędzy wielkoformatowymi fotografiami Paryża, Paryża jakiego dotąd nie znaliśmy. Nie tego pocztówkowego, ale czarno-białego, pulsującego życiem ulicy, Paryża przedmieść, Paryża kawiarni i emigrantów.

W imieniu Mosińskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przybyli tak licznie na piątkowe spotkanie z Markiem. Marku, trzymamy kciuki za Twój nowy projekt!