Przed wizytą Mikołaja

• Kategoria: Archiwum2013

Czy łatwo jest wchodzić do domu kominem? Przekonały się o tym dzieciaki z zerówek Szkoły Podstawowej pod Lipami w Krosinku. W przededniu wizyty Świętego Mikołaja w bibliotece w Krosinku odbyły się warsztaty, które miały na celu przybliżyć dzieciom tę sympatyczną postać. Zaczęliśmy od rozgrzewki: ćwiczenia wchodzenia do komina oraz celowanie śnieżnymi kulkami (z powodu braku śniegu zastąpiliśmy go kulkami z gazet) – na wypadek spotkania z niebezpiecznym zwierzęciem. Okazuje się, że ani jedno ani drugie łatwe nie jest, więc praca Świętego Mikołaja bywa męcząca….
Następnie zapoznaliśmy się z prawdziwą historią sympatycznego grubaska z workiem pełnym prezentów. Przeczytałam dzieciom historię biskupa Mikołaja z Miry a potem rozmawialiśmy o podobieństwach między biskupem a Świętym Mikołajem, którego znają wszystkie dzieci.

A kim jest Dziadek Mróz, Śnieżynka i La Befana? To kolejny temat naszego spotkania. Poznaliśmy tradycje świąteczne w innych krajach, jednoznacznie stwierdzając, że Mikołaj w którego wierzymy jakoś najbardziej nam odpowiada, choć Dziadek Mróz bardzo go przypomina – pomijając kolor płaszcza, który jest niebieski.
Ostatnim punktem warsztatów było wykonanie kartek świątecznych, które przyozdobiły bibliotekę. Kartki wyszły piękne, błyszczące brokatem, niezwykle kolorowe i pomysłowe. I co najważniejsze – nie ma dwóch podobnych, ponieważ wyobraźnia dzieci nie ma granic.

To był naprawdę miły dzień dla nas wszystkich, a mikołajowe spotkania w bibliotece stały się naszą tradycją coroczną. Do zobaczenia za rok!