Prawie filozoficzne dysputy, czyli "Sztuka kaligrafii. Prawie filozoficzne zmyślone opowieści" Dariusza Preislera

• Kategoria: Archiwum2014

Niestety, autor zbioru opowiadań „Sztuka kaligrafii”, Dariusz Preisler nie mógł przybyć na październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Żałowałyśmy, że pytania, które przygotowałyśmy dla pisarza z Mosiny, pozostaną bez odpowiedzi. Ciekawiły nas źródła inspiracji poszczególnych powiastek filozoficznych. Jakie wydarzenie z życia przyczyniło się do napisania „Tańca świetlistych kul” lub „Petryczki”? A może autor szukał inspiracji w literaturze, filozofii lub malarstwie? Sugestywne opowiadanie „Taksydermia” wywołało burzę wypowiedzi o kulturowym uwarunkowaniu podejścia do ludzkich zwłok. Jak zmieniały się pogrzeby na przestrzeni wieków, jak w zależności od miejsca pochówku? Doszliśmy do zgodnego wniosku, że co oznacza makabrę dla jednej cywilizacji, jest uświęcone zwyczajem dla innej społeczności, np. różne sposoby konserwacji i balsamowania ludzkiego ciała. Ciało jako kontrowersyjny materiał kultu, sztuki i obiekt naukowych doświadczeń. Opowiadanie wieńczące zbiorek o życiu Lucjusza Sewera, cesarza rzymskiego, prowokowało do zadawania pytania natury historiozoficznej. Czy da się posiąść taką wiedzę o przeszłości, która pozwoli przewidzieć to, co dopiero nastąpi? Czy tylko na podstawie racjonalnej analizy dokładnych danych, da się „prorokować”, „przewidywać” przyszłość? W „Sztuce kaligrafii” Preisler zdaje się nawiązywać do słynnych sporów o determinizm, do założeń francuskiego uczonego z czasów Napoleona – Pierre’a de Laplace’a. W tej noweli stryj cesarza opanował sztukę kaligrafii, rozumianą jako historiozofię, refleksję nad istotą dziejów i dzięki niej otrzymał dar jasnowidzenia, choć właściwiej byłoby powiedzieć: wypracował sobie dar jasnego widzenia ludzkich losów. Można polemizować z autorem, czy rzeczywiście historia jest nauczycielką życia, czy ludzie i wydarzenia są przewidywalne, czy w takim razie pozbawieni jesteśmy wolnej woli? A może jest tak, że wystarczy machnięcie skrzydłem motylim, żeby zmienić bieg wypadków?

Koniecznie trzeba wspomnieć, że książka „Sztuka kaligrafii” została nominowana w 2011 roku do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Druga pasja pana Darka - tenis, zaowocowała książką dla dzieci „Tenisowe przygody Radka i Kuby” wydaną po polsku i angielsku i uznaną przez Polski Związek Tenisowy za pierwszą w Polsce tenisową książkę dla dzieci.

Ostatnie spotkanie DKK odbyło się kilka dni po naszej wycieczce Śladami Klaudyny Potockiej, więc cała godzina upłynęła nam na wspomnieniach związanych z wyjazdem. Z przyjemnością omówiłyśmy także wyniki konkursu literackiego Kryminał z Mieczewem – dwie uczestniczki DKK wzięły w nim udział, a pani Wanda Bech zajęła pierwsze miejsce. Również jednej z nas, pani Kamili Grzelczak, Biblioteka przyznała główną nagrodę w Konkursie na Najlepszego Czytelnika Miesiąca.