Krosinko - lekcja biblioteczna

• Kategoria: Archiwum2014

Tradycyjnie po zakończeniu poniedziałkowej długiej przerwy klasa IIIa udaje się do filii Mosińskiej Biblioteki Publicznej w Krosinku. Co tydzień czeka tam na nas uśmiechnięta i pełna energii pani Karolina Talarczyk-Wieczorek. Często wizyty nie ograniczają się tylko do wymiany książek. Tak było 27 stycznia 2014 roku.

Pani Karolina zaprosiła nas do dyskusji na temat „Źródła wiedzy i rola książki”. Najpierw omówiła z nami znane źródła informacji – na planszy pojawiły się hasła: media (radio i telewizja), gazeta (prasa), książki, Internet, człowiek.

Następnie anonimowo na kartkach każdy pisał, który jest dla niego najważniejszy oraz dlaczego.

Wyniki:

- 7 uczniów wybrało Internet,

- 6 – książki,

- 1 – radio,

- 1 – ogólnie media.

- 4 uczniów wahało się pomiędzy kilkoma źródłami wiedzy.

Za serce łapały wypowiedzi o mamach, które są najczulszym źródłem informacji. Podkreślano szybkość Internetu, ale również jego nierzetelność. Książki przedstawiano jako przyjemność i naukę w jednym. I sentyment do książek-prezentów z dzieciństwa.

Kolejnym punktem spotkania był podział literatury ze względu na poszukiwanie w niej informacji. Uczyliśmy się korzystać z Encyklopedii.

Nasze spotkanie zakończyło się wyszukiwaniem zalet i wad każdego z poznanych źródeł wiedzy. Okazuje się, że nie ma takiego bez wad. Ale spotkanie zakończyliśmy z

przeświadczeniem, że książka jako źródło wiedzy jest najbardziej wiarygodna.

Dziękujemy pani Karolinie Talarczyk – Wieczorek za wspaniałe spotkanie i uzmysławianie nam każdym spotkaniem potęgi książek!