"Miłosne Szczęścia Okruchy..." po raz czwarty

• Kategoria: Archiwum2014

13 lutego, w Sali Mosińskiego Ośrodka Kultury, odbyła się impreza „MIŁOSNE SZCZĘŚCIA OKRUCHY…”,połączona z plebiscytem na „Najpiękniejsze wyznania…”. Impreza, która wpisała się już w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta. W tej formule spotkaliśmy się już po raz czwarty, a składa się na nią część muzyczna i słowna. W części muzycznej wystąpił nasz mosiński artysta – Marcin Lewandowski, który niesamowitą fletnią pana, trąbką i ogromnym talentem wprowadził w poetycki nastrój.

Część słowną wypełnił wspomniany plebiscyt, do którego propozycje konkursowe zgłosili przedstawiciele naszych władz miejskich, którzy na etapie prezentacji pozostali dla widzów anonimowi. Wysłuchano 7 tekstów:

1 - Halina Poświatowska – „Jeśli zechcesz odejść ode mnie…”

2 - Konstanty Ildefons Gałczyński – „Rozmowa Liryczna”

3 - Piosenka Marka Grechuty „Nie dokazuj”

4 - Krótki fragment z „Przeminęło z wiatrem” – Margaret Mitchell

5 - Konstanty Ildefons Gałczyński – „Dziwni letnicy”

6 - Jonasz Kofta „ Co to jest miłość”

7 - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – „Miłość”, „Ogród”, „Portret”

Propozycję nr 1 zgłosiła Pani Maria Borowiak – Skarbnik Gminy Mosina, a recytowała czytelniczka Joanna Kaczmarek, studentka historii sztuki o humanistycznych zainteresowaniach, członkini naszego DKK oraz inicjatorka amatorskiego teatru w Mosinie.

Propozycję nr 2, autorstwa Pani Burmistrz Gminy Mosina - Zofii Springer zaprezentowała czytelniczka Jolanta Osowska – wieloletnia czytelniczka, osoba o wielu zainteresowaniach – czyta, maluje, recytuje. Również uczestniczka naszego, powstałego amatorskiego teatrzyku.

ZWYCIĘSKĄ PROPOZYCJĘ NR 3 zgłosił przewodniczący rady miejskiej w Mosinie Waldemar Waligórski, a zaśpiewał uczeń klasy 5 szkoły podstawowej w Czapurach – Arkadiusz Płonczyński. Co można powiedzieć o zwycięskim tekście i jego wykonawcy? Skorzystajmy z nadesłanej motywacji i charakterystyki.

„Arek jest uczniem piątej klasy i jest niezwykle uzdolniony artystycznie. Można powiedzieć …śpiewa, tańczy, recytuje….. Arek doskonali swoje artystyczne umiejętności w grupie artystycznej ERATO. Jest laureatem wielu konkursów wokalnych, bierze udział ze swoją grupą artystyczną w przedstawieniach teatralnych wystawianych w poznańskich teatrach. Wkrótce zobaczymy Arka w Teatrze Wielkim w roli Piotrusia Pana. „

„…Jak tu nie kochać Grechuty… Za ten romantyzm, za spojrzenie, za uśmiech i jego poezję…

„Nie dokazuj” – to urokliwa, bezpretensjonalna piosenka, którą bardziej intuicyjnie niż „naukowo” odbiera się jako po prostu piosenkę o miłości. Tekst Grechuty, w którym spełnia się ironia losu, a słowa… nie dokazuj miła nie dokazuj… na zawsze weszły do codziennego życia Polaków

…Najpierw skoncentruj się na słowach, później wsłuchaj się w muzykę, a na koniec wszystko razem połącz, a dojdziesz do wniosku…, że to jest GENIALNE:)” Kolejną propozycję zgłosiła Sekretarz Gminy Mosina –Pani Julia Olejniczak-Kowalska, a scenkę przedstawiła nasza czytelniczka Maria Thiele – osoba o rozległych zainteresowaniach, uczestniczka spotkań DKK, ogrodniczka z zamiłowania.

Propozycję nr 5 zgłosiła do plebiscytu Kierownik Referatu Oświaty - Pani Małgorzata Kasprzyk, a przedstawiła dyrektorka mosińskiej biblioteki.

Wiersz Jonasza Kofty został zgłoszony przez naszą bibliotekę, a przedstawiła go bibliotekarka Eleonora Talarczyk, bo któż kocha Koftę bardziej niż ona?

Propozycję nr 7 zgłosił Burmistrz Gminy Mosina Pan Sławomir Ratajczak, a przedstawiły ją występujące już – Joasia i Jola.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, oklaski i miłe słowa. Apelujemy również o zgłaszanie do nas bezpośrednio, bądź na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. własnych ulubionych strof miłosnych.