Subtelna gra na emocjach - "Po prostu razem" Anny Gavaldy

• Kategoria: Archiwum2014

Co jest tematem francuskiej powieści Anny Gavaldy? Samotność, miłość, przyjaźń? Tematyka stara jak świat i niby pokazana banalnie, ale bohaterowie nie są już tacy zwykli i banalni – jak stwierdziłyśmy na marcowym spotkaniu DKK. Nerwowa, poturbowana przez życie Camille, zakompleksiony arystokrata Philibert, gburowaty kucharz Frank i jego babka Paulette. Tych czworo ludzi, których z pozoru wszystko dzieli, dziwnym zbiegiem okoliczności zamieszkuje razem. Poznając się, nieoczekiwanie odkrywają własne i cudze zalety, radość bycia razem i prawdziwe piękno życia. Książka, która stała się bestsellerem we Francji w roku 2004, napisana została niezwykle żywym i jednocześnie poetyckim językiem. Do tego dowcipne, miejscami wulgarne i cięte dialogi poprzetykane trafnymi spostrzeżeniami. Właśnie – niektórym z nas odpowiadała taka forma poprowadzenia narracji, przypominająca sztukę teatralną – maksimum dialogów, minimum opisów, ale niektórym z nas „pocięcie” tekstu na osobne części utrudniało lekturę. Po dłuższej dyskusji zgodziłyśmy się, że powieść mimo depresyjnego początku o samotności tak wielkiej, że odechciewa się żyć, wnosi powiew radości i optymizmu. Pomaga uświadomić sobie, jak wiele jeden człowiek może zrobić dla drugiego, nawet nie do końca świadomie, jak ludzie potrafią wpływać na innych i zmieniać ich życie na lepsze. Na podstawie książki powstał w 2007 roku film Claude'a Berri z Audrey Tautou, który niestety gubi większość wdzięku i oryginalności powieści, by stać się przyjemną bajką dla dorosłych.

Polecałyśmy ostatnio przeczytane lektury, i te napisane lekkim stylem i te bardziej poważne. Pełne ciekawostek „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczpospolitej” Sławomira Kopera, „Chustka” Joanny Sałygi (przejmująca opowieść o chorobie, zapis odchodzenia i żegnania się z ukochanym dzieckiem; książka ta powstała na podstawie popularnego bloga, który Joanna Sałyga pisała przez ponad dwa lata dla swojego synka); „Amerykańskie lato” Catrin Collier oraz „Zdrowi stulatkowie” Johna Robbinsa.

Dla poprawienia sobie nastroju radzimy przeczytać „Szczęśliwy pech” Iwony Banach, powieści Anny Ficner-Ogonowskiej, Marii Ulatowskiej lub Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk