Jak wynika z najnowszych wyników badań opublikowanych przez Bibliotekę Narodową, 43 proc. Polaków przeczytało w 2023 r. co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 pkt proc., najwięcej od 10 lat!

Gratulujemy Czytelnikom naszej Biblioteki, ponieważ to dzięki nim w stosunku do roku 2022 wzrosła liczba wypożyczeń książek o ponad 8%, liczba aktywnych czytelników powiększyła się o 7 %. Największy skok nastąpił w wypożyczeniach ebooków i audiobooków - aż o 31%! Dla nas, bibliotekarzy to wzrost satysfakcjonującej i przyjemnej pracy o 100%! Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25–39 lat. Męski wzór osobowy i aktywne zaangażowanie ojców w socjalizację czytelniczą sprzyjają wyrobieniu i utrwaleniu nawyków czytelniczych wśród dzieci, zwłaszcza chłopców. W 2023 roku wśród najpoczytniejszych w Polsce książek dominuje literatura kryminalna, sensacyjna i thrillery (28%). Polacy chętnie sięgają również po literaturę obyczajową, romanse i powieści erotyczne (22%), a w dalszej kolejności po non-fiction, w tym biografie, publicystykę, historię XX wieku (17%), a także poradniki (16%).