Biblioteczne krasnoludki

• Kategoria: Proza

Opowiadanie napisane podczas ferii zimowych w Oddziale dla Dzieci, (luty 2008).

W pewnej bibliotece, nie za dużej, nie za małej, mieszkają krasnoludki, które opiekują się książkami.

Każdy z nich opiekuje się jedną książką. Gdy biblioteka jest otwarta, krasnoludki śpią pośród książek na swoich półkach. W nocy budzą się i pilnie pracują, czyszczą i doprowadzają do porządku książki. Pewnej nocy do biblioteki zakradły się antyksiążkowe krasnoludki i zniszczyły wszystkie książki. Krasnoludki książkowe nie mogły nic zrobić, ponieważ antyksiążkowe krasnale rozsypały magiczny pył usypiający. Gdy rano pani bibliotekarka zobaczyła zniszczone książki bardzo się zasmuciła. Zasmuciły się również krasnoludki i widząc co się stało postanowiły pomóc. Postawiły na jej biurku woreczek z napisem: "posypać tym pyłkiem zniszczone książki". Pani bibliotekarka zrobiła to co było napisane na woreczku i tym sposobem naprawiła wszystkie książki. Od tej pory gdy jakaś książka się zniszczyła, pani bibliotekarka znajdowała na biurku szczyptę tego magicznego pyłu.