Kryminał z Rogalinem

Kryminał z Rogalinem


Notice: Undefined property: stdClass::$introtext in /home/kultura/ftp/wwwbiblioteka/plugins/content/spojnik/spojnik.php on line 15

Ogólnopolski Konkurs Literacki Mosińskiej Biblioteki Publicznej i Mosińskiego Ośrodka Kultury 2015

I miejsce

Dłoń Protazego

Biegła ile sił w nogach. Za pół godziny zamykają park, do tego czasu musi go znaleźć. Niewdzięczny łajdak. Nawet nie wiedział, jak trudno było znaleźć dla nich nocleg, ile musiała prosić i przekonywać. W końcu się udało, a on robi jej takie numery! Czy chociaż raz nie mógłby się powstrzymać, być spokojny? Ale nie, zawsze był szalony i pokazywał to na wszelkie możliwe sposoby.

Czytaj więcej: I miejsce

Wyróżnienie

Procedura

Procedura „Rogalin” znana na świecie jako „Hornsline” , „Cornes de ligne” lub „Líneas Horn” zawsze oznacza to samo: przepisy prawne regulujące postępowanie policji w przypadku takich zdarzeń, jakie rozegrały się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Rogalinie, w dniu 10 czerwca 2016 roku.

Aspirant sztabowy Arkadiusz Nowaczyk obejmując stanowiska komendanta Komisariatu Policji w Mosinie, wiedział, że wcześniej lub później będzie musiał stawić czoła jakiemuś wydarzeniu w podlegającym mu Rogalinie.

Czytaj więcej: Wyróżnienie

II miejsce

Podmiana

Hrabia Edward Raczyński siedział od rana w swoim gabinecie. Ciepło z rozpalonego przez służbę kominka przyjemnie rozchodziło się po całym pokoju. Za oknem hulał po rogalińskim parku listopadowy wiatr, zamiatając z trawnika kolorowe liście. Przez wczorajszą kolację wydaną na cześć znakomitego gościa i jego wieczór recytatorski Edward nie miał czasu na przejrzenie bieżącej korespondencji. Teraz cisza poranka sprzyjała skupieniu.

Czytaj więcej: II miejsce

Wyróżnienie

Zaginiony

- Co tym razem? Sąsiedzka kłótnia, czy bójka pod sklepem? - zapytała swojego partnera zirytowana problemami osobistymi podkomisarz Rzepecka

- Nie tym razem, kochanieńka. Dziś uśmiechnęło się do nas szczęście i możemy ukazać całemu „światu” swe jakże rozwinięte zdolności śledcze. Nadszedł dzień naszej chwały, kochanieńka! Będzie o nas głośno! O nas i naszych niezastąpionym szóstym zmyśle! – perorował zachwycony posiadanymi, jak na razie na wyłączność, informacjami komisarz Kostyrko.

- Zachowaj dla siebie to „kochanieńka” - rzuciła zirytowana - i wysłów się w końcu, o co chodzi. Czyżby kradzież kwiatka z działki tak na ciebie podziałała?

Czytaj więcej: Wyróżnienie

III miejsce

Cerambyx cerdo

Było wczesne rano. Brzask nie zdołał jeszcze wydobyć się z pęt nocnego nieba. „Idealna pora” – pomyślał Ireneusz. Jednak nie ruszył się z miejsca. Patrzył na białe kolumny frontonu kościoła świętego Marcelina. Myśl, że patron świątyni został ścięty, przejmowała go dodatkowym dreszczem. Nie mógł tak tkwić bez końca; ruszył w kierunku ciemnej ściany drzew z tą przytłaczającą świadomością, że za chwilę popełni przestępstwo. Największe przestępstwo w swoim ponadpięćdziesięcioletnim życiu.

Czytaj więcej: III miejsce

Wyróżnienie

Śmiertelny weekend i Studnia Napoleona

Piątek, 14 sierpnia

 – No ładne cacko – stwierdziła Ewa spoglądając z podziwem na bajkowy pejzaż
i cytując z przejęcia Maksa z „Seksmisji”.

Widok był naprawdę imponujący. Elegancka, pastelowa fasada rogalińskiego pałacu
i rozległy, zadbany park robiły wrażenie. Ewa nie była tu już od dobrych kilkunastu lat i teraz szczerze podziwiała efekty niedawnej renowacji. W środku rezydencji jeszcze nie była, ale na to będzie miała jeszcze czas po południu, po próbie. Wczoraj, po upalnym dniu i wieczornym koncercie w Poznaniu, przyjechała do Mosiny bardzo późno.

Czytaj więcej: Wyróżnienie