Czułym okiem o pustce – spotkanie autorskie Piotra Mikołajczaka

• Kategoria: Aktualności (dla dorosłych)

Spotkanie z pisarzem Piotrem Mikołajczakiem, które odbyło się 11 maja w MOK-u, zadaje kłam twierdzeniu, że Polacy nie czytają książek. Pół setki ludzi słuchało z zainteresowaniem opowieści Piotra o opuszczonych miejscach Islandii, spisanych wspólnie z Bereniką Lenard w formie reportażu.

Ale jak tu nie zachwycać się książką „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii”, gdy jest napisana doskonałym językiem, mówi o ciekawych miejscach (a raczej o ludziach tworzących miejsca), a na dodatek współautorem jest nasz były kolega z biblioteki. Mosinianin, polonista, który w naszym mieście jest powszechnie kojarzony z konferansjerki na Dniach Gitary. Gdy pięć lat temu opuszczał Polskę (i bibliotekę w Krosinku), życzyłyśmy mu, żeby odnalazł się na emigracji i zrealizował swoje marzenie: wydanie książki. Jak bardzo się ucieszyłyśmy z jego sukcesu, bo książka zbiera świetne recenzje, a Piotr ma wypełniony kalendarz spotkaniami autorskimi w całej Polsce. Byłyśmy pełne podziwu, że realizując swój cel, Piotr i Berenika, postawili wszystko na jedną kartę: wzięli urlop, kupili drona i dżipa do przemierzania odludnej wyspy – po to, by dotrzeć do rozpadających się domów, wiosek, opuszczonych przetwórni rybnych, a przede wszystkim do Islandczyków, którzy na szczęście poważają pisarzy i otwierają się przed ludźmi, którzy potrafią słuchać. Berenika i Piotr po dwóch tygodniach mijających od premiery książki, już odnieśli sukces wydawniczy, a Piotr ma podpisaną umowę na następną książkę – tym razem o Norwegii. Pewnie jako debiutantowi trudniej byłoby mu zaistnieć w środowisku literackim, ale ponieważ ich blog icestory.pl/ ma wielotysięczną rzeszę czytelników i znalazł się wśród najbardziej wpływowych blogów podróżniczych 2016, mieli zapewniony dobry start! Powodzenia Piotrze!