Szeroko na Wąskiej 2017

• Kategoria: Aktualności (dla dorosłych)

Mosińska Biblioteka Publiczna oprócz stoiska zaproponowała w tym roku grę detektywistyczną na podstawie książki „Zagadka biblioteki. Ignacy i Mela na tropie złodzieja”, której akcja rozgrywa się w Mosinie. W zabawie uczestniczyło piętnaścioro małych detektywów, którzy z mapą w ręce poszukiwali zaginionego dokumentu, dotyczącego historii naszego miasta.

Krążyliśmy od stoiska do stoiska, gdzie dzieci w nagrodę za rozwiązanie zagadek otrzymywały wskazówki, które pozwalały na dalsze poszukiwania. W naszej grze wzięli udział pasjonaci i lokalni twórcy, którym mali detektywi zadawali dociekliwe pytania. Mieli możliwość przymierzenia cylindra Eleganta z Mosiny, czyli słynnego szapoklaka burmistrza oraz potrzymania w dłoniach ciężkich kości nosorożca włochatego i lwa jaskiniowego. U pana Wilhelma poszukiwali mosina z wizerunkiem Jakuba Krauthofera, u pani Pruchniewskiej dotykali rzeźbionych kołatek, na stoisku pana Stanika obejrzeli modele polskich jachtów, u „ludzi z przeszłości” przekonali się, co to gorset, dowiedzieli się również, czym jest ikona oraz że Mosiński Chór św. Cecylii jest nieprawdopodobnie wiekowy. Bardzo zaciekawiło ich całe wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej z Pecnej i przed strażakami zdali celująco egzamin ze znajomości numerów ratunkowych. Automobilklub Wielkopolski przygotował dla nich szereg atrakcji: dzieci w specjalnych okularach, powodujących zaburzenie błędnika, odbywały slalom oraz przekonały się na własnej skórze, że warto przypinać pasy samochodowe. Detektywi w nagrodę za wykonane zadania otrzymali medal Automobilklubu. Tu trzeba wspomnieć, że pani dyrektor Mosińskiej Biblioteki w celu zdobycia medalu na potrzeby archiwizacji zaryzykowała bieg wśród pachołków ze "strasznymi" okularami na nosie. Wśród ekspresyjnych obrazów Liliany Lazarskiej w Galerii Miejskiej detektywi odszukali pieczątkę z wizerunkiem Eleganta, a potem mieli możliwość zadania pytań malarce i dowiedzieli się, że w dzieciństwie przyszła artystka najchętniej rysowała po białych ścianach. Na końcu dzieci szczęśliwie odszukały skarb, czyli „Proklamację Rzeczypospolitej Mosińskiej”, która znajdowała się w starej skrzyni, za tajemniczymi małymi drzwiami w bibliotece.

Gorąco dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły nam w przygotowaniu zabawy!