Książka i film „Życie Pi” – DKK 11.10.2017

• Kategoria: Aktualności (dla dorosłych)

Na dyskusję i film Anga Lee na podstawie książki Yanna Martela, kanadyjskiego podróżnika i filozofa, zaprosił Mosiński Ośrodek Kultury i Mosińska Biblioteka Publiczna. Film zdobył cztery Oskary: za reżyserię, zdjęcia, efekty specjalne i muzykę.

Urzekające, niekiedy przesłodzone fotografie i mistrzowsko wygenerowane komputerowo zwierzęta oraz feeria barw doskonale pasowały do hinduskiej baśni o chłopcu, który przez dwieście dni dryfował po oceanie w jednej łódce z tygrysem bengalskim. Wielki ekran w Sali Reprezentacyjnej MOK-u umożliwił nam delektowanie się obrazami dzikiej przyrody i niezwykłymi morskimi krajobrazami. Tylko czy „Życie Pi” jest jedynie ekscytującą baśnią? Po seansie filmowym panie z Dyskusyjnego Klubu Książki oraz goście stwierdzili, że film Anga Lee (reżysera m.in. „Rozważnej i romantycznej” czy ‘”Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka”) był jedocześnie bajką, filmem przygodowym, psychologicznym i filozoficznym. Zwrócono uwagę nie tylko na magię obrazu, ale i na staranność w oddaniu realiów – konsultantem na planie był mężczyzna, który przeżył samotnie na tratwie 72 dni. To on nauczył siedemnastoletniego odtwórcę głównej roli, Suraj Sharmę,  łapania ryb, budowania żagla czy zbierania wody. Nasza dyskusja potoczyła się w stronę sposobów radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych. Jedną z takich metod ucieczki jest syndrom wyparcia, czyli zmieniania wspomnień, w których to nie my zabijaliśmy, krzywdziliśmy, ale ktoś obok. Chłopiec na łódce, zmuszony do walki o przetrwanie, zamienił się w tygrysa Richarda Parkera; współtowarzysze niedoli w orangutana, zebrę i hienę. Dzięki temu zabiegowi, zamiast drastycznej opowieści, otrzymaliśmy metaforyczny, wciągający obraz o meandrach ludzkiej psychiki i sile wyobraźni, która pozwala przeżyć.