Akcja „Żonkile“ w bibliotece

• Kategoria: Aktualności (dla dorosłych)

24 kwietnia już po raz czwarty  w Mosinie,  miała miejsce akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile“. Jej celem  jest uczczenie rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z nauczycielką Danutą Białas,  przeszli ulicami Mosiny. Dotarli też do naszej biblioteki, rozdając bibliotekarkom i czytelnikom papierowe żonkile.

Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili. Pani dyrektor biblioteki zaprezentowała uczniom wystawę książek poświęconych 75 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim oraz tablicę pamiątkową "Rok 2018 hołdem dla Ireny Sendlerowej".