Festiwal Kryminału Dziecięcego Pod Lipami

W ostatnim dniu długiej zimy w salach  Szkoły Podstawowej „Pod Lipami” w Krosinku odbyła się niesamowita impreza literacka: Festiwal Kryminału Dziecięcego Pod Lipami. Program był prawdziwą ucztą dla wielbicieli dreszczów emocji, kryminałów i dochodzeń detektywistycznych oraz dobrej literatury dziecięcej.

A zaczęło się tak: zaprosiłyśmy do udziału szkoły podstawowe naszej gminy. Zaproszenie przyjęło 5 szkół, wysyłając po jednym reprezentancie z klasy I, II i III.  Takie trzyosobowe zespoły rywalizowały ze sobą w konkurencjach detektywistycznych i  logicznych. Była więc zagadka muzyczna (muzyka na żywo!), gry logiczne, escape room oraz spotkanie z gośćmi specjalnymi – autorką książek detektywistycznych z serii „Ignacy i Mela na tropie złodzieja” Zosią Staniszewską oraz z panami policjantami, którzy opowiadali o swojej pracy, zbieraniu śladów a nawet pokazali dzieciom, jak się ściąga odciski palców. Dużo emocji wzbudziły dwie sale – sala gier, gdzie każdy zawodnik musiał na czas zmierzyć się z grami logicznymi oraz escape room, gdzie całe drużyny szukały wskazówek i  rozwiązywały zagadki by na koniec odgadnąć hasło – niełatwe zresztą. W przerwie wszyscy mogli zrelaksować się przy słodkim poczęstunku oraz poćwiczyć  refleks przy grach. Na koniec wyniki tych wszystkich zmagań zostały ocenione przez jury w składzie: Krystyna Przynoga, dyrektor MBP, Zofia Staniszewska, pisarka oraz Marta Bereta, przewodnicząca Rady Rodziców SP w Krosinku.  Mimo iż rywalizacja była zacięta i walka do końca wyrównana, udało się wyłonić zwycięzców. I tak:

I miejsce – SP w Krośnie

II miejsce – SP w Krosinku

III miejsce – SP w Rogalinie

SP nr 1 w Mosinie oraz SP w Rogalinku uplasowały się tuż za podium, jednak gratulacje należą się wszystkim zespołom. Walczyliście do końca a przede wszystkim bawiliście się doskonale z nami.

To pierwsze takie wydarzenie powstało dzięki współpracy szkoły i biblioteki, a w szczególności Katarzyny Czaińskiej i Karoliny Talarczyk-Wieczorek – pomysłodawczyń festiwalu. Ale poza tym nic by nie wyszło gdyby nie nasi wspaniali partnerzy : Wydawnictwo DEBIT,  GRAnatowa Klub,  Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Krosinku,dyrektor Mosińskiej Biblioteki Publicznej, autorka Zosia Staniszewska, państwo Piotrowicz z Jaskini Radochowskiej, Komisariat Policji w Mosinie oraz Gminne Centrum Informacji w Mosinie. Szczególnie dziękujemy Bartkowi i Piotrkowi z zespołu GAPZ za wspaniałe wsparcie w postaci muzyki na żywo. To był doskonały dzień!