Rogalinek

Filia w Rogalinku: Dorota Konik

Wieś sołecka, (1587 mieszkańców - stan na 31.12.2014 r.), położona na prawym brzegu Warty, na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, ok. 3 km na wschód od Mosiny.

Pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1246 r. Był wówczas własnością szlachecką. Od roku 1247 r. aż do rozbiorów znajdował się w rękach kapituły poznańskiej. Później włączyli go do swoich posiadłości właściciele pobliskiego Rogalina. Nad Wartą wznosi się późnobarokowy drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, wybudowany w latach 1700-1712. Zachowało się jego późnobarokowe wyposażenie. Przed kościołem stoi granitowy głaz o obwodzie 436 cm i wysokości 217 cm wydobyty w 1916 r. z nurtu Warty - pełniący dziś funkcję pomnika ku czci parafian poległych i pomordowanych w obu wojnach światowych. Obecnie Rogalinek jest terenem intensywnego budownictwa jednorodzinnego.

Filia w Rogalinku, (9 000 woluminy księgozbioru), powstała w 1962 r., mieści się obecnie w budynku szkoły podstawowej.

Biblioteka prowadzi działalność kulturalną organizując konkursy literackie, konkursy i wystawy prac plastycznych, prowadzi również zajęcia z bajkoterapii.