Superman unoszący nad głową samochód

Nie bój się komiksu - odc. 7

Nazwa KOMIKS powstała z połączenia słów comic(komiczny) i strip(pasek). Ograniczenie ilością miejsca w gazecie sprawiło, że historyjki musiały zamykać się w 2-3 kadrach czyli tzw. paskach.


W latach 30-tych XXw. amerykańscy twórcy zaczynają pisać coraz bardziej rozbudowane historie. Ich tematyka jest różnorodna. Powstaje wtedy słynny kowboj Lucky Luke autorstwa Morrisa. Ale największym zainteresowaniem zaczyna się cieszyć powieść fantastyczna. I tak w 1929 roku ukazuje się "Buck Rogers in The 25th Centuary A.D." Philipa Nowlana i Dicka Calkinsa.

W 1934 kolejna powieść science fiction "Flash Gordon" Alexa Reymonta porusza serca czytelników tego gatunku. Nie mogę też nie wspomnieć o komiksie kryminalnym, którego przedstawicielem w latach 30-tych jest "Dick Tracy" Chestera. W końcu komiksy prasowe przestają wystarczać czytelnikom i artystom. Na rynku zaczynają ukazywać się broszury(comic books), mające po kilkanaście stron, np. "Detective Comics" od którego zresztą swoją nazwę wziął znany wszystkim komiksiarzom DC Comics.

C.d.n. MK

Niektóre nowości w zbiorach

Zamknij menu

Publish modules to the "offcanvas" position.

Wróć na początek strony