Zaczytani młodociani

Robert Louis Stevenson i dwie natury człowieka w Doktor Jekyll i pan Hyde. Listopad to miesiąc wspomnień, wspomnień o ludziach, tych bliskich naszemu sercu i tych odleglejszych, którzy żyją nadal dzięki swoim dziełom.

Wśród znanych pisarzy, których już dawno nie ma, a który żyje dzięki swym powieściom jest Robert Louis Stevenson. Pisarz urodził się dokładnie 170 lat temu w Szkocji. Tworzył poezję dla dzieci oraz powieści podróżniczo-przygodowe dla młodzieży, z których najbardziej znane to Wyspa skarbów, Porwany za młodu, Czarna strzała. Każda z nich zabiera młodych czytelników w podróż do dalekich krajów, niejednokrotnie w poszukiwaniu złota i kosztowności. Jednak największą sławę przyniosła mu sensacyjna nowela Doktor Jekyll i pan Hyde, napisana w ciągu zaledwie kilku dni. Jest to dowód na to, że arcydzieła literatury nie muszą być opasłymi tomiskami.
Dlaczego tę książkę trzeba znać?

Może dlatego, że jako jeden z pierwszych twórców, Stevenson pokazał dwoistość natury ludzkiej, dobrego doktora Jekylla i złego pana Hyde i zrobił to posługując się motywem eliksiru, który potrafi zmieniać jednego człowieka w dwie natury. Dobry doktor Jekyll przestaje z czasem czuć wyrzuty sumienia, bo wie, że nikt go nie posądzi o haniebne czyny. Pan Hyde, w którego się przemienia dzięki eliksirowi, to obmierzły, budzący grozę, mały człowiek, który czerpie radość z popełnianych zbrodni.

Autor zmusza czytelnika do zastanowienia, co by zrobił na miejscu głównego bohatera, którą naturę by wybrał i odpowiedź wcale nie jest oczywista…
Jeśli chcecie poznać bliżej tę barwną, ciekawą, nieoczywistą historię, pełną grozy, tajemniczości i eksperymentów z pogranicza alchemii to zapraszamy do wypożyczenia. Krótkie arcydzieło na długo pozostające w pamięci!

Opracowała Joanna W.

Niektóre nowości w zbiorach